Chris Bertish – całkiem spory odcinek Atlantyku już pokonany

Chris Bertish – całkiem spory odcinek Atlantyku już pokonany

Chris Bertish jest w trakcie swojej wyprawy – SUP’em przez Atlantyk.
Jeżeli jeszcze o nim nie czytaliście, to koniecznie zajrzyjcie na stronę: http://www.thesupcrossing.com/live/
Świetną opcją jest możliwość śledzenia wyprawy na żywo, poprzez tzw. Live Tracking

W krótkim filmie poniżej zobaczycie konstrukcje, na której wiosłuje Chris, oraz jego wypowiedź na temat jak radzi sobie z zapasami wody. Trzymamy kciuki za kolejne kilometry…

Polska szkoła i wypożyczalnia SUP na Zanzibarze

Jeżeli mielibyście ochotę popływać w ciepłym klimacie, gdzieś, gdzie woda jest przezriczysta, między mangrowcami albo razem z płaszczkami, to proponujemy atrackyjną teraz destynację – Zanzibar
Polacy, którzy założyli tam bazę mają duże doświadczenie w sportach wodnych ( działają od wielu lat w Polsce ze szkoła kitesurfingu – Kite.pl ) i na Zanzibar zawieźli 10 desek pompowanych i trochę sprzętu kite.

Sunseabar.com tak nazywa się szkoła na Zanzibarze zaprasza na zajęcia z podstaw SUP, na przeróżne dłuższe i krósze wyprawy oraz do wypożyczalni sprzętu SUP i samodzielnego pływania.

Kolory wody bardzo zachęcające, a przyroda i lokalni ludzie czynią to miejsce SUP’owym rajem.
Aż chce się wiosłować…

Gla Gla Race – zawody SUP race wysoko w górach

Gla Gla Race – zawody SUP race wysoko w górach

glagla

Wczoraj zakończyła się jedna z największych imprez SUP w Europie.
We Francuksich Alpach, w Talloires, nad jeziorem Annecy na długiej trasie wystartowało 345 zawodników z całej Europy.
Tym razem t nie były przysłowiowe Hawaje, słoneczko i “drinki z palemkami”. Na tych zawodach trzeb było się odpowiednio dobrze ubrać i wiosłować w mocno zimowej aurze.
Zobaczcie piękne ujęcia z drona z tej jakże oryginalnej imprezy.

Deska SUP – jak przygotować do pływania?

Deska SUP – jak przygotować do pływania?

Deska SUP i pierwszy raz? Najpierw przeczytaj nasz poradnik o rozpoczęciu pływania na SUP. Prawidłowa pompowanie i przechowywanie deski do pływania z wiosłem da Ci gwarancję przyjemnego pływania przez długi czas. Niewłaściwe obchodzenie się z deską może skrócić jej żywotność – zwłaszcza gdy zaoszczędziliśmy przy jej zakupie.  Przeczytaj nasze zasady przygotowania deski do pływania.

Jak pompować deskę SUP?

Kamienie, muszelki i ostre przedmioty mogą uszkodzić Twoją deskę SUP. Upewnij się, że podłoże, na którym rozłożysz deskę SUP do pompowania nie ma ostrych przedmiotów, jak kamienie, czy muszelki, najlepsze miejsce do pompowania deski, to miękka trawa, gładki piasek, a w ostateczności gładki chodnik. Tanie deski z marketu są dość wrażliwe na podłoże dlatego w szczególności należy zwracać uwagę na miejsce, na którym pompujemy naszą deskę SUP. Jeżeli mamy deskę bardzo delikatną najlepiej kupić dodatkowo składaną plandekę lub inny materiał ochronny przed kiepskim podłożem. Najlepiej jednak zainwestować w markową i dobrej jakości deskę SUP.

Gdy masz już właściwe podłoże sprawdź przy zaworze aby śrubka “stoper” była odkręcona, skierowana do góry, wówczas po napompowaniu i wyjęciu wężyka powietrze nie będzie uciekać (śrubka powinna być wkręcona, tylko do spuszczania powietrza). Pamiętaj, że deska SUP musi być właściwie napompowana bo to jest jednym z elementów gwarantujących Twoje bezpieczeństwo na wodzie. ZAWSZE POMPUJ DESKĘ SUP do chwili uzyskania właściwego ciśnienia na manometrze (min. 15PSI / 1 BAR). Deska zbyt mało napompowana będzie uginać się i źle pływać

ida-z-plecakamia

Składanie deski do pływania na SUP

Trzeba pamiętać, że deska SUP wymaga zwijania z wyczuciem. Należy ją zwijać delikatnie, aby nie wyłamać/rozkleić którejś ze skrzynek statecznikowych. Tu również należy zwrócić uwagę na jakość naszej deski. Podczas spuszczania powietrza najpierw delikatnie wcisnąć śrubkę w zaworze, celem wolniejszego wypuszczenia największego ciśnienia, dopiero po ok 30 sekundach wciśnij śrubkę mocniej i przekręć aby powietrze już samoczynnie uciekało, będzie Ci łatwiej zwinąć twoją deskę SUP. Po zwinięciu deski ZAWSZE ZAKRĘĆ zawór powietrza, żeby nie dostawały się do niego piasek, czy małe kamyki. Małe kamyki mogą uszkodzić niskiej jakości deskę SUP. Pamiętaj o odkręconym stateczniku od deski. Po odkręceniu statecznika ZAWSZE przykręć na nim śrubkę z podkładką, żeby ich nie zgubić.

Zerknij na poniższe obrazki celem lepszego zrozumienia powyższych informacji.

instrukcja-obrazek

Deska SUP w zimę lubi ciepło 🙂 Jak przechowywać deskę SUP?

Pompowana deska SUP wymaga przechowywania w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Nie należy jej przechowywać na zewnątrz pomieszczeń w zimie, ani takich na których mogą oddziaływać niekorzystne warunki atmosferyczne. Niskiej jakości deski SUP mogą też rozklejać się przy dużym nasłonecznieniu a przy niskich temperaturach pękać. Dlatego po okresie zimowym warto zrobić przegląd deski pod kątem jej szczelności przed wyruszeniem w drogę nad morze, jezioro czy rzekę do pływania na SUP.

Historię powstania SUP – opowiada Dave Kalama

Historię powstania SUP – opowiada Dave Kalama

Dave Kalama to jedna z legend surf, przyczynił się do rozwoju surfingu i windsurfingu na falach, a teraz promuje świat Stand Up Paddle i zachęca wsystkich do pływania na desce SUP.
Założyciel jednej z czołowych firm SUP – Imagine Surf, sprzętu, który dostepny jest również w Polsce.
Jeden z “wynalazców SUP” w krótkim ale treściwym filmie opowiada o tym jak to się wszystko zaczęło…