Deska SUP i pierwszy raz? Najpierw przeczytaj nasz poradnik o rozpoczęciu pływania na SUP. Prawidłowa pompowanie i przechowywanie deski do pływania z wiosłem da Ci gwarancję przyjemnego pływania przez długi czas. Niewłaściwe obchodzenie się z deską może skrócić jej żywotność – zwłaszcza gdy zaoszczędziliśmy przy jej zakupie.  Przeczytaj nasze zasady przygotowania deski do pływania.

Jak pompować deskę SUP?

Kamienie, muszelki i ostre przedmioty mogą uszkodzić Twoją deskę SUP. Upewnij się, że podłoże, na którym rozłożysz deskę SUP do pompowania nie ma ostrych przedmiotów, jak kamienie, czy muszelki, najlepsze miejsce do pompowania deski, to miękka trawa, gładki piasek, a w ostateczności gładki chodnik. Tanie deski z marketu są dość wrażliwe na podłoże dlatego w szczególności należy zwracać uwagę na miejsce, na którym pompujemy naszą deskę SUP. Jeżeli mamy deskę bardzo delikatną najlepiej kupić dodatkowo składaną plandekę lub inny materiał ochronny przed kiepskim podłożem. Najlepiej jednak zainwestować w markową i dobrej jakości deskę SUP.

Gdy masz już właściwe podłoże sprawdź przy zaworze aby śrubka “stoper” była odkręcona, skierowana do góry, wówczas po napompowaniu i wyjęciu wężyka powietrze nie będzie uciekać (śrubka powinna być wkręcona, tylko do spuszczania powietrza). Pamiętaj, że deska SUP musi być właściwie napompowana bo to jest jednym z elementów gwarantujących Twoje bezpieczeństwo na wodzie. ZAWSZE POMPUJ DESKĘ SUP do chwili uzyskania właściwego ciśnienia na manometrze (min. 15PSI / 1 BAR). Deska zbyt mało napompowana będzie uginać się i źle pływać

ida-z-plecakamia

Składanie deski do pływania na SUP

Trzeba pamiętać, że deska SUP wymaga zwijania z wyczuciem. Należy ją zwijać delikatnie, aby nie wyłamać/rozkleić którejś ze skrzynek statecznikowych. Tu również należy zwrócić uwagę na jakość naszej deski. Podczas spuszczania powietrza najpierw delikatnie wcisnąć śrubkę w zaworze, celem wolniejszego wypuszczenia największego ciśnienia, dopiero po ok 30 sekundach wciśnij śrubkę mocniej i przekręć aby powietrze już samoczynnie uciekało, będzie Ci łatwiej zwinąć twoją deskę SUP. Po zwinięciu deski ZAWSZE ZAKRĘĆ zawór powietrza, żeby nie dostawały się do niego piasek, czy małe kamyki. Małe kamyki mogą uszkodzić niskiej jakości deskę SUP. Pamiętaj o odkręconym stateczniku od deski. Po odkręceniu statecznika ZAWSZE przykręć na nim śrubkę z podkładką, żeby ich nie zgubić.

Zerknij na poniższe obrazki celem lepszego zrozumienia powyższych informacji.

instrukcja-obrazek

Deska SUP w zimę lubi ciepło 🙂 Jak przechowywać deskę SUP?

Pompowana deska SUP wymaga przechowywania w suchym i ciepłym pomieszczeniu. Nie należy jej przechowywać na zewnątrz pomieszczeń w zimie, ani takich na których mogą oddziaływać niekorzystne warunki atmosferyczne. Niskiej jakości deski SUP mogą też rozklejać się przy dużym nasłonecznieniu a przy niskich temperaturach pękać. Dlatego po okresie zimowym warto zrobić przegląd deski pod kątem jej szczelności przed wyruszeniem w drogę nad morze, jezioro czy rzekę do pływania na SUP.