Stand Up Paddle jak sama nazwa wskazuje jest rodzajem wiosłowania w pozycji stojącej. Deska z wiosłem, bo z tego składa się cały sprzęt doje nam nieograniczone możliwości zabawy i sportu zarazem. Otworem stoją akweny łatwe i przyjemne, jak jeziora, stawy czy zatoczki oraz trudniejsze, gdzie warunki są nieprzewidywalne jak rzeki, morza czy oceany . W ciągu roku każdy z nas wybiera inna forma aktywności, ale latem kiedy słonce świeci i temperatura znacznie wzrasta, wzrasta tez nasza chęć do spędzania czasu nad wodą. SUP daje nam ta możliwość aby nasz urlop, weekend , wypad nad wodę był czymś więcej niż leżeniem plackiem na plaży. Od dawna wiemy bowiem, że aktywny wypoczynek daje nam więcej dobrego niż bierny. Nawet 20 minutowa zabawa na desce z wiosłem, poprawia naszą kondycje : koordynację , równowagę, siłę czy muskulaturę. A konsekwentne uprawianie deskowej aktywności , zaowocuje doskonałym zdrowiem i samopoczuciem. Jeżeli znudzi nam się wiosłowanie zawsze możemy poćwiczyć jogę, pilates czy streching. Ostatecznie relaksować w pozycji leżącej , łapiąc do woli łapać promienie słoneczne.

bic-sup_2017_160707-bic-150_hr  bic-sup_2017_paul_clark-7990_hr bic-sup_2017_pbo_4720_hr

Deska SUP jest stabilna i wyporna, każdy nawet amator sportów wodnych po kilku próbach będzie się czuł na niej komfortowo. Wierzch deski pokryty jest specjalnym antypoślizgowym materiałem albo wręcz miękką i przyjemną do siedzenia piankę. Regulowane, pływające wiosło można dostosować do swojego wzrostu i komfortu trzymania.
Wiosłowanie raz z jednej raz z drugiej strony, manewry i zwroty proste podobne do kajakowych. Sterownia deska która ma fina, jest proste umożliwia nam pływanie na wprost na dłuższych odcinkach ale i szybkie manewrowanie w rwących rzekach czy na zafalowanym morzu. SUP jest idealna forma aktywności i zabawy dla ludzi w każdym wieku a nawet rodzinnie.

bic-sup_2017_bo_4039_hr

Sprzęt jest oczywiście bardzo zróżnicowany cenowo, a ilość firm, modeli desek i wioseł, jakie można kupić na całym świecie przyprawia o zawrót głowy. Dwie, jakże różnorodne konstrukcje – deski pompowane i sztywne mają swoje różne zastosowania. Dla amatorów weekendowych wrażeń poleca się głównie deski SUP pompowane ze względu na łatwość w transporcie i małe gabaryty.
Zawodnicy ścigający się w zawodach długodystansowych z pewnością wybiora deski sztywne, o różnych technologiach laminowania, jak również ci pływający na falach zdecydowanie wybiorą już deski sztywne i do tego bardzo małe. Podobna zasada doboru, jak w surifngu, czy windsurfingu, czyli na początek, dla osób ciężkich, na długie wyprawy rzekami lepsze będą deski większe i dłuższe.

France, Morbihan (56), Presqu'île de Quiberon

Do radykalnych manewrów na falach i do ostrych zakrętów oczywiście lepsze są krótsze i węższe deski. Na świecie sport ten jest już bardzo popularny, nasi najbliżsi sąsiedzi zza zachodniej granicy sprzedają już tysiące SUP’ów rocznie, głównie do użytskowania na rzekach i jeziorach,. Chyba można zatem mówić o tendencji przesiadania się kajakarzy na deski z wiosłem, choć obok nich na pewno jest wiele zupełnie nowych osób, które zachwyciły się światem SUP, jak surferzy, kajciarze, osoby, które prowadzą sportowy tryb życia, które ćwiczą, biegają. Dla wszystkich niezależnie do zainteresowań i wieku SUP może być nowym, ciekawym pomysłem na spędzenie czasu na świeżym powietrzu.

bic-sup_2017_wavepro_petermcgowan2_hr