Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z pływaniem na SUP, to wybierz deskę o większej stabilności. z pewnością ułatwi to utrzymanie równowagi na wodzie. A poza tym jakie cechy powinna posiadać idealna deska SUP dla początkujących?


Ogólna, najprostsza zasada jest taka, że deskę dobieramy do naszego wzrostu, wagi, a także umiejętności i preferowanego stylu pływania (płaska woda/fale/spływy rzeką itp.). Jak w takim razie dobrać pierwszą deskę, biorąc pod uwagę wszystkie kluczowe kwestie?


Deska SUP dla amatorów – rozmiar i objętość

Deska SUP dla osoby początkującej powinna być wystarczająco szeroka, aby zapewnić stabilność. Standardowe szerokości dla amatorów to zazwyczaj około 76-86 cm. Jeśli zaś chodzi o objętość, to im jest ona wyższa, tym większa będzie stabilność na wodzie. Wybór deski o większej objętości z pewnością ułatwi początkowy etap nauki.

Deska SUP dla początkujących – długość i kształt

Deska o długości 305-335 cm będzie odpowiednim wyborem dla osoby początkującej, ponieważ zapewnia zarówno stabilność, jak i umiarkowaną prędkość. A jaki kształt deski sprawdzi się najlepiej, gdy dopiero rozpoczynamy naszą przygodę z SUPem? Idealne będą deski typu „All-Around”, ponieważ zapewniają wszechstronność. Możesz ich używać zarówno do spokojnego, rekreacyjnego pływania, jak i do nauki podstawowych technik surfowania.

Przykładowy zestaw do nauki pływania na desce z wiosłem – deska SUP Allround.

Z jakiego materiału powinna być wykonana PIERWSZA deska SUP?

Deski SUP mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak pianka wzmocniona epoksydowym laminatem, pianka EVA lub opalizujący plastik. W przypadku początkujących zaleca się deski wykonane z pianki EVA lub plastiku, ponieważ są one bardziej wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. Jeśli tylko masz taką możliwość, spróbuj wypożyczyć kilka różnych desek, zanim dokonasz zakupu. To pozwoli ci znaleźć deskę, która najlepiej odpowiada twoim preferencjom i umiejętnościom. Będzie też znacznie lepszym (i bardziej ekologicznym!) wyborem od zakupu najtańszej deski SUP w dużym sklepie sportowym.