wybór deski sup dla bardziej doświadczonych zależy od preferencji oraz od umiejętności, które chce rozwijać rider. omawiamy dla was najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze deski SUP dla osoby bardziej zaawansowanej.


główne typy desek z wiosłem

Wybierz deskę dostosowaną do stylu pływania, który Cię interesuje. Deska SUP dla zaawansowanych może znajdować się w jednej z 4 poniższych kategorii:

  • deski do surfowania (surf): krótsze deski o odpowiednim kształcie, które pozwalają pływać na falach;
  • deski turystyczne (touring): deski średniej długości, zaprojektowane do dłuższych wypraw i odkrywania nowych miejsc;
  • deski do fitnessu i jogi: stabilne deski o większej szerokości, które umożliwiają wykonywanie ćwiczeń na wodzie.
  • deski do wyścigów (race), czyli długie i wąskie deski zapewniające wysoką prędkość, idealne do treningów i rywalizacji.
Deska SUP SIC Maui touringowa – do dłuższych wypraw po płaskiej wodzie


rozmiar i konstrukcja deski sup dla zaawansowanych

Bardziej doświadczeni riderzy mogą wybrać deski o mniejszej szerokości. Pozwoli im to na lepszą manewrowość i osiąganie wyższych prędkości. Rozmiar deski powinien być dopasowany do umiejętności i celów, ale także uwzględniać wagę i wzrost użytkownika. Trudniejsze deski są często lżejsze, wykonane z bardziej zaawansowanych materiałów, takich jak włókno węglowe lub kevlar, co zapewnia im wyższą wydajność i prędkość.

Deska SUP dla zaawansowanych może posiadać różne, dodatkowe opcje. Na przykład: systemy mocowania akcesoriów, rowki na wiosło, paski bagażowe czy specjalnie wyprofilowane dno deski.

Deska SIC Maui race, czyli maszyna do ścigania dla zawodników


Czy marka i model ma jakieś znaczenie?

Amator przeważnie decyduje się na wypożyczenie deski lub na zakup najtańszego dostępnego modelu w sklepie sportowym. Bardziej zaawansowany rider zazwyczaj chce już dokonać świadomej i przemyślanej decyzji co do zakupu. Co warto zrobić? Polecamy konsultacje z doświadczonymi osobami – instruktorami, znajomymi lub właścicielami sklepów z deskami SUP. Po zebraniu wywiadu będą oni mogli udzielić porady, która marka i które konkretnie modele desek najlepiej się sprawdzą w danym przypadku.